Stylowo na stoku: Odzież i akcesoria narciarskie

Natalia Ney | Stylizacje | 25.12.2016
Stylowo na stoku: Odzież i akcesoria narciarskie

Chamonix, Livigno czy Szczyrk - miejsce nie ma znaczenia. Liczy się warstwa białego puchu, dobre towarzystwo i odpowiednia odzież narciarska czy snowboardowa. Na stoku dobry wybór ubrania jest tak ważny jak sprzyjające warunki pogodowe - może całkowicie zadecydować o tym, jak świetnie będziesz się bawić i czy Twój Instagram padnie od ilości uśmiechniętych selfie i zapierających dech w piersiach pejzaży, czy nie będzie Ci się nawet chciało wyjąć telefonu z kurtki. Dobrze dobrana odzież zimowa umożliwia maksymalną swobodę ruchów, zmniejsza do minimum odczuwanie nagłych zmian temperatury, zapewnia komfort, którego wymaga dana dziedzina sportu etc. Producenci odzieży narciarskiej i snowboardowej inwestują sporo czasu i wysiłku, abyśmy mogli całkowicie oddać się przyjemności płynącej z uprawiania sportu, całkowicie zapominając o ewentualnych niedogodnościach związanych z temperaturą czy swobodą ruchu. Kiedy kupowałam swoją pierwszą odzież snowboardową, rynek dopiero raczkował i musiałam zdecydować się na męskie kolory, męski krój i rozmiar XXL, choć byłam szczupłą, jedynie bardzo wysoką nastolatką. Dziś wybór może przyprawić cię o ból głowy. Dzięki latom doświadczeń sportowców profesjonalnych i amatorów na rynku znajdziesz odzież i akcesoria narciarskie i snowboardowe w każdym rozmiarze, kroju i kolorze; Dopasowaną do Twoich upodobań, destynacji urlopu w górach i nawet rodzaju jazdy.  

Jak się ubrać na stok aby czuć się wygodnie i nie rezygnować ze stylu?


Na stok polecamy 3 warstwy odzieży:
 

 1. Pierwsza warstwa ma na celu utrzymanie temperatury ciała i skuteczne odprowadzenie wilgoci dzięki oddychającym materiałom. W tym celu najlepszym wyborem jest bielizna termiczna. Niewskazane jest wkładanie na snowboard, narty czy sanki t-shirtów bawełnianych  - być może świetne na co dzień, na stoku przemokną od potu i śniegu, który wchodzi w każdy zakamarek i będzie nam permanentnie zimno. 
 2. Druga warstwa ma służyć ogrzaniu ciała. W zależności od temperatury możesz to osiągnąć dzięki nieśmiertelnemu polarowi lub jeśli jest bardzo zimno - połączeniu polarowej dzianiny np. z lekką, puchową kamizelką.
  Polar jest doskonałą opcją jako druga warstwa ponieważ w przeciwieństwie do klasycznego swetra, np. wełnianego, jest o wiele lżejszy i często cieplejszy. Niektóre polary wykonane są ze znaczącym dodatkiem tkanin elastycznych, dzięki czemu lepiej dopasowują się do ciała. Masz w zwyczaju szybko zdejmować kurtkę, jak tylko silniej przygrzeje słońce? wybierz polar z wbudowaną warstwą windbraker, która dodatkowo ochroni Cię przed wiatrem.
 3. Trzecia warstwa powinna przede wszystkim chronić przed wiatrem i wilgocią. Dlatego musi być wodoodporna i wiatroszczelna. Tkanina, z której wykonana jest Twoja kurtka narciarska czy snowboardowa powinna zapewnić wystarczającą odporność na wodę (zwłaszcza na snowboardzie spędzamy większość czasu siedząc na śniegu :P) i maksymalną oddychalność (chroniąca przed wilgocią produkowana przez nasze ciało). Profesjonalne tkaniny sportowe posiadają szczegółowe wskaźniki określające ich skuteczność względem wilgoci zewnętrznej i wewnętrznej. Przy wyborze kurtki, parki czy spodni na stok zwróć uwagę na to, czy jej szwy są dobrze zabezpieczone (np. dodatkowo termicznie zgrzane) przed zewnętrzną wodą.

Stylowo na stoku: Odzież narciarska i snowboardowa

Oprócz dobrze dobranej odzieży, każdy narciarz czy snowboardzista nie powinien zapomnieć o następujących akcesoriach:

 

 • kask, zwłaszcza jeśli planujesz "niechcący" zgubić szlak lub jesteś fanem freestyle'u
 • dobre rękawiczki, przede wszystkim nieprzemakalne, ale również wzmocnione, jeśli bliższa Ci deska. Tracimy ciepło przede wszystkim przez kończyny; dlatego ich ochrona powinna być priorytetem.
 • ciepłe podkolanówki, najlepiej wystające ponad but narciarki czy snowboardowy. Postaw na naprawdę dobre materiały, ponieważ noszenie dwóch par jedna na drugiej nie jest wskazane - hamują krążenie i blokują odprowadzanie wilgoci ze stopy.
 • okulary przeciwsłoneczne, zwłaszcza jeśli wybierasz się na zawsze słoneczne włoskie stoki. Nie zapomnij, że noszenie niehomologowanych okularów jest groźne dla twoich oczu - ich przyciemniane szkła bez wystarczającego filtra rozszerzają źrenice, czyniąc je bardziej wrażliwymi na promieniowanie.
 • gogle, jeśli istnieje możliwość śnieżycy.
 • ciepła czapka, która chroni również uszy przed zimnem i wiatrem (lub sama opaska, jeśli temperatura na to pozwala).
 • filtr przeciwsłoneczny na twarz, ponieważ słońce świeci również w dni pochmurne i promienie słoneczne odbite od białego śniegu są w stanie spalić naszą skórę. Nie zapomnij również o balsamie ochronnym do ust, które charakteryzują się najbardziej wrażliwą skórą z całego ciała.


Stylowo na stoku: akcesoria

Wybór odpowiedniej odzieży i akcesoriów narciarskich jest kluczowym warunkiem komfortu na stoku. Dzięki szerokiemu wyborowi produktów na Fashiola.pl będziesz w stanie wybrać coś odpowiadającego Twoim upodobaniom i stylowi. Przed dokonaniem kupna zapoznaj się z technicznym opisem każdego produktu, określającym jego najlepsze przeznaczenie i charakterystyki.

xoxo, NataliaNatalia Ney
Zaciekawił Cię ten tekst?

Udostępnij go swoim znajomym!

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ