Jak się ubrać, gdy nie ma w co?

- Alicja - | Porady | 28.03.2019
Jak się ubrać, gdy nie ma w co?

Jak się ubrać? W co się dziś ubrać? Nie mam się w co ubrać. Ile razy stwierdzałaś coś takiego? Ja co najmniej 5x w tygodniu. I pomimo, że szafa pękała w szwach, miałam wrażenie, że chcę iść do sklepu już o 6. rano -  zamiast do pracy albo zamiast do przedszkola. Teraz już nie mam takiego problemu, dlaczego? Bo zadbałam o odpowiednie ubrania i buty w mojej szafie. Zrobiłam porządki i teraz podpowiem wam, drogie panie, jak się ubierać, żeby zawsze mieć co na siebie włożyć. 

Jak się ubrać, gdy nie ma w co?

1. Co w szafie piszczy?

Na początek, żeby wiedzieć jak się ubrać, trzeba spojrzeć na swoją szafę bardzo krytycznie. Jakie kolory dominują, czy czasami aby nie za dużo czarnego? Ja tak miałam, nawet teraz ciągle faworyzuję ten kolor. Czy masz wystarczająco dużo klasyki, czy wystarczająco dużo koszulek i podstawowych części garderoby, tak zwanej bazy? Ile w tej szafie jest akcesoriów, a ile wypełniają modowe trendy?

Według wielu stylistów, w tym również pana Chowańskiego twoja szafa powinna wyglądać tak:

  • 40% klasyki, czyli: trencz, ramoneska, kozaki, botki w czarnym i brązowym, sztyblety, szpilki, co najmniej 3. rodzaje torebek, na każdą okazję, spódnica ołówkowa, trapezowa, kilka rodzajów sukienek i oczywiście spodni oraz jeansów. 
  • 30% odzieży bazowej, czyli takiej, która jest tłem dla całej stylizacji. To mogą być t-shirty z krótkim lub z długim rękawem, bluzki bawełniane, kolekcja bluz Calvina Kleina.
  • 20% dodatków. Każdy stylista zauważa, że dodatki wpływają w 100% na wygląd danej stylizacji. Nie bój się zainwestować w pasek Dolce Gabbana, duże kolczyki koła z W.Kruk albo piękną torebkę Liu Jo. Zrobisz to raz i poprawisz wizerunek każdej stylizacji na długo. Duży wydatek nie zawsze musi oznaczać "drogi". 
  • 10% szafy powinny zajmować trendy - tak wyczytałam u stylisty Chowańskiego. Całkowicie sie z tym zgadzam. Trendy zmieniają sie co roku i warto jest coś z nich mieć, jednak nie musisz opierać na nich całej swojej garderoby. 

Jak się ubrać, mając szafę pełną ubrań?

Porządek w szafie musi być. Czyli pora na analizę rzeczy w których nie chodzisz. Nie ma zmiłuj, wyrzucasz wszystko, w czym nie chodziłaś dłużej niż rok. Schowaj te rzeczy do osobnego pudełka i wynieś na strych lub do piwnicy, może później przydadzą się jako trendy?  Oczywiście możesz też zanieść je potrzebującym, sama poczujesz się lepiej uszczęśliwiając innych. 

Po porządkach, zobacz, ile masz w szafie klasyki, ile trendów - napisz na kartce, czego potrzebujesz i podczas zakupów tego się trzymaj! 

Określ swój styl - lubisz klasykę, boho, ubrania bazowe? Jesteś romantyczna czy rockowa? To ważne wiedzieć, jak dobierać nowe części garderoby.

Postaraj się z pozostałych ubrań i butów w szafie zrobić zestawy. Bądź kreatywna, zajrzyj na naszą stronę ze stylizacjami i zainspiruj się, podglądaj gwiazdy na Instagramie i podpatruj stylebooki w gazetach. Z nawet jednej spódnicy, kilku koszulek, kurtki i marynarki oraz kilku par spodni możesz stworzyć całkiem ciekawe stylizacje, które wystarczą na co najmniej 1. tydzień!

Marynarka w kratkę z jeansami

Rozjaśniłam ci trochę jak się ubrać? Ja po takim detoksie szafy nie dość, że wiem jak się ubierać, to na dodatek oszczędzam w każdym miesiącu, bo szukając spodni w Internecie, nie kupuję spódnicy, co wpływa na stan mojego portfela. Na dodatek mam poczucie, że działam na rzecz środowiska naturalnego, bo nie kupuję zbędnych rzeczy, które później wylądują na śmietnisku w Afryce lub w Azji. Bądź świadoma swoich zakupów!

xoxo, - Alicja- Alicja -
Zaciekawił Cię ten tekst?

Udostępnij go swoim znajomym!

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ