Jak dobrać garnitur?

- Alicja - | Moda Męska | Ads Disclosure | 13.09.2018
Jak czytać rozmiary garniturów?

Jak dobrać garnitur idealny? To pytanie zadałam sobie ostatnio, gdy szukaliśmy ciekawego fasonu, no bo jak się ubrać na wesele, gdy jest się mężczyzną? Nie każdy kupuje garnitur regularnie, a ich fasony i moda również się zmieniają. Teraz modne są garnitury retro, vintage, bordowy garnitur jest hot, a czarna klasyka zawsze w cenie. I o ile byliśmy w stanie znaleźć wszystkie te modele, kolory i trendy, to już z np. rozmiarówką był dramat - bo niby wszystko prosto podane, ale jak nie wiesz, jak sprawdzać, to podany rozmiar garnituru wydaje się górą lodową! Jak więc dobrać na siebie odpowiedni garnitur?

Przy dobieraniu garnituru online, ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru, czyli dopasowanie go do swojej sylwetki. Jeżeli źle dobierzesz rozmiar, nawet gdy materiał będzie najlepszy, nie osiągniesz oczekiwanego efektu WOW. Marynarka może się marszczyć, a spodnie nie będą swobodnie opadać na buty. Więc warto dowiedzieć się jak czytać rozmiary garnituru.

Jakie kroki stawiać, żeby idealnie dobrać garnitur?

1. Podstawowa zasada - znajdź sklepy online, które akceptują darmowe zwroty, żeby spokojnie przymierzyć wszystko w domu. 

W tym przypadku mogę ci pomóc, na Fashiola.pl znajdziesz: Lancerto, About You, Recman, Van Graaf.

2. Nie przymierzaj garnituru sam, nie ma szans, że zobaczysz wszystkie niedociągnięcia, nawet przy użyciu dużego lustra. Zawołaj żonę, dziewczynę, kolegę, którzy pomogą ci dojrzeć to, czego sam nie zobaczysz.

3. Wybrany garnitur przymierzaj z ulubionymi akcesoriami - jeśli masz już eleganckie buty, koniecznie je nałóż - nigdy nie przymierzaj garnituru bez obuwia. Bardzo ważne jest, żebyś zobaczył, jak będą prezentowały się: koszula, krawat albo muszka z wybranym fasonem. Tylko wtedy będziecie mogli ocenić, czy długość marynarki jest wystarczająca i czy granatowy garnitur pasuje do czerwonego krawatu w brązowe prążki.

Jak dobrać garnitur?

Dobieranie garnituru męskiego - na co zwracać uwagę?

 • Gdy już dobierasz garnitur, patrz na marynarkę. Jak układa sie na plecach i ramionach? Miejsce szwu marynarki na ramionach nie powinno wystawać poza ich linię.
 • Rękawy nie powinny się marszczyć.
 • Dobrze dopasowana marynarka powinna zawsze delikatnie przylegać do pleców.
 • Idealna długość marynarki to kończąca się na linii pośladków. 
 • Klapy marynarki mają przylegać, w żadnym wypadku nie mogą odstawać, rezultatem bedzie niechlujny wygląd. Koniecznie sprawdź marynarkę po jej zapięciu!
 • Długość rękawów sprawdzaj z opuszczoną ręką i w ulubionej koszuli z długim rękawem. Rękaw powinien się kończyć na 2 cm przed nadgarstkiem, a koszula ma wystawać tylko na około 1 cm.
 • Spodnie od garnituru powinny mieć długość do linii buta, lepiej niech go nie zakrywają. Nie mogą się przy tym zbytnio zaginać.

Jak się mierzyć, żeby dobrać właściwy rozmiar garnituru?

Najważniejsze punkty mierzenia przy zakupie garnituru to (według informacji znalezionych na różnych stronach sklepów online z ganiturami): 

 • obwód klatki piersiowej
 • długość rękawa mierzona z zewnątrz
 • długość całkowita marynarki mierzona od linii ramion do pośladków
 • długość nogawki spodni mierzona po wewnętrznej stronie i po zewnętrznej

Co oznaczają liczby w garniturowej rozmiarówce?

Rozmiarówka podawana w sklepach z garniturami dotyczy mężczyzn z regularną budową ciała:

Przykładowy rozmiar: 170/96/84, bardzo szczegółowy, używają go polskie firmy: Lancerto, Vistula i Bytom.

170 to wzrost

96 to obwód klatki piersiowej

84 to obwód spodni w pasie

Jeżeli nie macie standardowej sylwetki - jesteście wyżsi niż przeciętna lub niżsi niż przeciętna, warto zadzwonić do obsługi klienta sklepu online i poprosić o pomoc.

Część firm, np. Recman, podają tylko jedną część rozmiarówki - wzrost lub obwód klatki piersiowej. Niektóre firmy podają rozmiarówkę odzieżową w postaci S, M, L, jeszcze inne męską rozmiarówkę: 46, 48, 50 - garnitury Hugo Boss. Niektóre sklepy online proponują również szycie na miarę lub podszywanie spodni, marynarek. Warto zapytać o taką opcję, szczególnie, gdy Twój rozmiar nie jest standardowy.

Rodzaje garniturów

1. W zależności od tego, na ile guzików są zapinane, są garnitury: jedno- i dwurzędowe. Jednorzędowe, to te zapinane na jeden guzik, dwurzędowe - na dwa guziki. Dwurzędowe marynarki optycznie pogrubiają.

2. W zależności od sylwetki, rozróżnia się aktualnie garnitury (informacje ze strony firmy Bytom):

 • klasyczne; brak wycięcia w talii, nie opina sylwetki, sprawia wrażenie oversized, coraz rzadziej wybierany
 • garnitury slim; marynarka z lekkim wcięciem w talii, a spodnie delikatnie zwężane od kolana, dobrze dopasowane do sylwetki
 • super-slim; talia jest mocno podkreślona poprzez duże wcięcie, spodnie zwężane w nogawce od kolana

Jak dobrać garnitur? Po przymierzeniu powinieneś mieć wrażenie, że jesteś smuklejszy, garnitur na pewno nie powinien krępować twoich ruchów i nic powinno nadmiernie z niego odstawać albo nadmiernie się na nim marszczyć. Do tak dobranego garnituru powinieneś dobrać odpowiedni krawat i inne dodatki, kreacja gotowa!

Jak dobrać garnitur?
xoxo, - Alicja- Alicja -
Zaciekawił Cię ten tekst?

Udostępnij go swoim znajomym!

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ