Rodzaje tkanin - moda zrównoważona

- Alicja - | Lifestyle | Ads Disclosure | 23.10.2019
Rodzaje tkanin - moda zrónoważona

Moda zrównoważona, organiczne uprawy bawełny, szczęśliwe owieczki, weseli rolnicy. Co jest wyznacznikiem zrównoważonej mody, rodzaje materiałów, które na siebie nakładamy? Równowaga uwzględnia naszą kochaną Ziemię, a na niej nas i wszystkie zwięrzęta oraz rośliny. W tym przypadku moda może nie mieć swojej racji bytu, bo przecież te wszystkie trendy tak szybko przychodzą i odchodzą. Moda przyczynia się do masowej produkcji, nadprodukcji, nadmiernej produkcji CO2. 

Ja wiem, że przemysł modowy w porównaniu z równowagą w przyrodzie może zabrzmieć trochę dziwnie. Moda to kaprys, trendy przychodzą i odchodzą. W Polsce wyrzuca się rocznie 2,5 miliona odpadów tekstylnych, a w Norwegii 23 kg ubrań na osobę! To jest naprawdę straszne, zważyszy, że te odpady rozkładają się czasami setki lat, a wszystkie produkują kolejne wielkie dawki dwutlenku węgla.

Tak wysokie liczby odpadów tekstylnych nie dziwią kompletnie. Ceny odzieży są takie same, jak w latach 90, zarabiamy znacznie więcej, wydajemy więcej, wyrzucamy również więcej. Nie interesujemy sie niczym, wątpię, żebyś wiedziała, jakie są rodzaje tkanin, ja również miałam z tym problem - do niedawna.

Głównym celem tego bloga nie będzie odciągnięcie was od zakupów, ale przegląd. Zapoznanie się z rodzajami tkanin, które są szkodliwe dla środowiska i które tak bardzo szkodliwe nie są. 

Mam zamiar namówić cię na poznanie rodzajów tkanin, sprawdzanie metek podczas zakupów oraz świadome zakupy.

Rodzaje tkanin - moda zrónoważona

Rodzaje tkanin mniej szkodliwych dla środowiska

Lyocell (Tencel)

Tencel to względnie nowa, przyjazna dla środowiska tkanina, wykonywana z drzew eukaliptusowych. Produkcja tej tkaniny ma certyfikat FSC, co gwarantuje zrównoważoną gospodarkę leśną.

Tencel potrzebuje znacznie mniej chemikaliów przy produkcji niż na przykład wiskoza. Produkcja lyocellu zużywa również znacznie mniej energii i wymaga 10-20 razy mniej wody niż bawełna. Dodatkowo, odzież z lyocellu jest dobra i miękka, trwała oraz dobrze się układa. Spodnie wykonane z tencelu są przy okazji bardzo wygodne w noszeniu.

Len 

Według materiałów umieszczonych na stronie ekonsument.pl. Len to naturalna tkanina, która pozyskiwana jest z rośliny rosnącej również w Polsce. Uprawa lnu wpływa świetnie na żyzność gleby i chociażby dlatego warto kupować produkty z tego materiału, ale len ma więcej pozytywów.

Odzieży z lnu nie prasuje sie zbyt łatwo, a do produkcji tego rodzaju tkaniny zużywa się sporo wody, nie mniej jednak uważam, że to jedna z najlepiej oddychających tkanin i powinnyśmy mieć o wiele więcej produktów lnianych niż bawełnianych.

Jedwab

Jedwab jest skomplikowanym rodzajem tkaniny. Włókna jedwabiu są uważane za jedne z najbardziej ekskluzywnych włókien tekstylnych. Jedwab jest materiałem naturalnym, włóknem białkowym, które wytwarzają jedwabniki.

Ponieważ jedwab jest materiałem naturalnym, jest całkowicie degradowalny. Można go dodawać do odpadów spożywczych i ogrodowych w kompoście! Jedwab jest wygodnym materiałem do noszenia, nigdy się nie elektryzuje, pochłania wilgoć i chroni skórę, jedwabna koszulka zawsze do wszystkiego pasuje!

Wełna

Wełna jest naturalnym włóknem, które pochodzi głównie od owiec (ale w produkcji tkanin mogą pojawiać się włosy innych zwierząt, takich jak angora i kaszmir lub koza). Wełna od dawna służy do produkcji długotrwałych ciepłych ubrań i koców.

Wełna jest również prana znacznie rzadziej i w niższych temperaturach niż inne ubrania, dzięki czemu jest bardziej przyjazna dla środowiska. Jest również naturalna, odnawialna i ulega biodegradacji. Chociaż wełniana odzież często "mnie swędzi", tylko takich produktów używam zimą. Nie ma innego rodzaju tkaniny, który utrzymałby tyle ciepła, co dobry wełniany sweter!

Bawełna BCI

BCI oznacza Better Cotton Initiative i jest ruchem, który skupia rolników, handlowców, dealerów i marki, żeby Better Cotton stał się głównym nurtem i długofalową zmianą na rynku bawełny. Bawełna to zdecydowanie najczęściej stosowany rodzaj tkaniny (pewnie teraz masz na sobie bawełniany sweter lub t-shirt). Bawełna jest materiałem, który dobrze się pierze. Chociaż bawełna BCI jest lepsza niż zwykła bawełna, to i tak produkcja bawełny jest bardzo zanieczyszczająca. Wymaga dużej ilości wody, ciepła oraz chemikaliów, aby uzyskać wymaganą czystość. Ten rodzaj tkaniny musi być stosunkowo często prany.

 Coś pośredniego - wiskoza

Wiskoza jest włóknem tekstylnym celulozy, otrzymywanym z brzozy lub sosny. Wiskoza ma tendencję do kurczenia się w praniu i bardzo często charakterystycznie się wykręca. Jednak bardzo dobrze pochłania wilgoć.

Wiskoza to rodzaj tkaniny pochodzenia naturalnego, jednak podczas jej produkcji zużywa się dużo energii, wody i niszczących chemikaliów. To wszystko powoduje duże straty w środowisku i w lokalnych społecznościach.

Nylon/Poliamid

Nie myl go z poliestrem, w końcu z tego tworzywa sztucznego zrobione są twoje rajstopy. Włókno zostało wprowadzone na rynek pod nazwą nylon w latach 30 XX wieku i od razu podbiło rynek. Teraz wykorzystuje się go masowo w produkcji odzieży sportowej. Podnosi jakość naturlanych materiałów, zapewnia wysoką oddychalność kurtkom przeciwdeszczowym. 

Jednak ciągle to sztuczny rodzaj tkaniny, dlatego odzież ze 100% nylonu odradzam, jest sztywna i ma niską chłonność. Do jego produkcji używa się oczywiście dużo wody, energii i chemikaliów. Dlatego jeśli go używać, to tylko jeśli skład produktu wskazuje na 20% lub poniżej + dodatkowo naturalny materiał: wełna lub jedwab.

Rodzaje tkanin szkodliwych dla otaczającego środowiska

Akryl

Akryl, orlon, akrylonitryl, to rodzaj tkaniny syntetycznej, wykonanej z polimeru. Jest często stosowany jako uzupełnienie i dodatek do odzieży wełnianej. Akryl jest bardzo problematyczny dla środowiska naturalnego, dlatego sama omijam go szerokim łukiem. Podczas jednego prania, z takiej tkaniny wydobywa się do ścieków (a tym samym środowiska) 730 000 małych, syntetycznych cząsteczek, które zostają w obiegu wody bardzo długo!!! To 5x więcej niż odzież poliestrowo-bawełniana i 1.5x więcej niż poliester. Osobiście uważam, że ten materiał nie powinien być sprzedawany w żadnym szanującym się sklepie. 

Akryl sprawia, że twoje włosy się elektryzują a inne ubrania pod nim lub na nim stają się bardzo statyczne również, jego noszenie jest niezbyt przyjemne. 

Jeśli podczas zimnych dni myślisz, że masz problemy z krążeniem, bo marzniesz, to zamień sweter z akrylowego na wełniany! Poza tym słaba oddychalność i chłonność. Nie używaj!

Poliester

Poliester, lavsan, dacron, terylene, to bardzo popularny rodzaj tkaniny. Szybko rozprzestrzenił się na wielu rynkach na świecie, bo nie zwija sie podczas szycia i jest łatwy w utrzymaniu. To 100% sztuczny materiał, z niego produkuje sie plastik i butelki na napoje oraz ubrania. Ubierać się w poliesterową odzież to tak, jak nakładać plastik.

Ponadto ten materiał nie ulega rozkładowi i nadal będzie istniał w ekosystemie, nawet gdy ubranie zostanie uszkodzone!!!

Do produkcji poliestru wykorzystuje się 2x więcej energii niż w produkcji bawełny, ponadto do produkcji tego materiału używa się szkodliwych substancji chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Jeśli zostaną one uwolnione do wody i powietrza, może to powodować znaczne szkody dla środowiska i lokalnych społeczności.

Istnieje też poliester z recyklingu, który oznacza się jako PES, to dobry pomysł wykorzystania już istniejących zasobów, więc chcąc żyć w równowadze z naturą, powinnaś o tym pomyśleć.

Rodzaje tkanin - moda zrónoważona

Mam nadzieję, że ten mały przewodnik po materiałach, pomoże ci wybrać lepiej podczas kolejnych zakupów. Pamiętaj, że razem możemy zdziałać wiele. Wystarczy nie kupować wszystkich rodzajów tkanin, które są szkodliwe dla środowiska i zastępować powoli te które masz, tkaninami bardziej naturalnymi.

Rodzaje tkanin - moda zrónoważona
xoxo, - Alicja- Alicja -
Zaciekawił Cię ten tekst?

Udostępnij go swoim znajomym!

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ

  • 03.08.2020

    Ciekawy wpis. Wyczerpujący i inspirujący:) Zapraszam do moich wpisów: https://www.apparel-shop.eu/post/dlaczego-slow-fashion